Ürdün gezilecek yerler: Ürdün gezi rotası.

Ürdün gezisi yazısına “Ehlen ve Sehlen” arkadaşlar,

Hem gezme hem de iş amacıyla gitmiş olmam hasebiyle bu yazıyı Onur olarak ben kaleme alacağım. Zaten benim kaleme almamı tercih edeceğinizi söylediğinizi duyar gibiyim.  Neyse fazla da şey etmeyim de Sıla bozulmasın. Hadi başlayalım.

Not: Sıla’nın arada müdahaleler yaparak Onur’un yazısını çarçur ettiği doğrudur. Ama yine de eşim olduğu için onun fotoğrafıyla yazıya başlayarak jestimi yapayım.

Sıla çölde
Sıla çölde

Ürdün nasıl bir ülke?

Ülke hakkında bilgiler

Ürdün hakkında bilgi vermek konusunda fazla bonkör olacağız. Öncelikle tam olarak Ürdün nerede onu anlatalım. tam adı Ürdün Haşimi krallığı (Hashemite Kingdom of Jordan) olan ülkenin sınır komşuları Suriye, Irak, Suudi Arabistan, İsrail ve Batı Şeria. Yönetim şekli monarşi olan ülkenin geçmişi de Batı yanlısı politikalarla dolu. Amerika ve ABD’den büyük destek gören ülke, aynı zamanda İsrail ile barış yapan ender Arap ülkelerinden. Buna ek olarak, sınırları içinde petrol çıkmayan da ender Arap ülkelerinden.

Ülkede Filistinli Ürdünlüler ve Ürdünlü Ürdünlüler diye bir ayrım yapılıyor. İki grubun da çok iyi anlaşamadığı söyleniyor. Ayrıca, açıklanan verilere göre ülkenin %98’i Arap, %1’i Çerkez ve %1’i Ermeni. Nüfusun da %92’si Müslüman. Buradan ne kadar homojen bir yapı olduğunu anlayabilirsiniz. Arap ve Müslüman iseniz kralsınız. Kral demişken, her yer Kral Abdullah, babası Kral Hüseyin ve oğlu veliaht Hüseyin fotoğraflarıyla dolu. Resmi daireler, şirketler, havalimanı vs. Utanmasalar çöldeki tepelere bile fotoğraflarını asacaklarmış.

Ürdün gezisi hakkında bilgiler, Ürdün’e nasıl gidilir?

Siyasi bilgileri bir yana bırakıp, gezmek isteyenler için birkaç mühim bilgi verelim.

 • İstanbul Amman uçak bileti mevcut mu? Evet. Buna ek olarak, Ankara Amman uçak bileti de mevcut. Kısacası İstanbul ve Ankara çıkışlı seyahat severler için aktarma yok ki bu ilk avantaj.  Ayrıca biz giderken İstanbul’dan Akabe’ye de direkt uçuşlar vardı, siz de gitmeden bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.
 • Ürdün vize istiyor mu? Türklere vize uygulamıyorlar arkadaşlar. Etti mi iki. Bu arada kara yolu ihtimalini düşünmeyin bile. Arada Lübnan var ve güncel Suriye sorunları rotanın epey tehlikeli olmasına yol açabilir.
 • Ürdün’e hangi mevsim gidilir? Burası çöl ikliminin hakim olduğu bir bölge. O sebeple bir bahar ayını tercih etmiştik ki hiç de pişman olmadık. Tavsiyem İlkbahar ya da Sonbahar’da gidilmesi.
 • Ürdün güvenli mi? En çok karşılaştığımız sorulardan birisi bu. Giderken bizim de içimizde ufak endişeler vardı fakat biz hiçbir sıkıntı yaşamadık, yaşayanı da okumadık. Turizm onlar için çok önemli olduğu için her yerde turist olarak el üstünde tutuluyorsunuz. Ürdün’de seyahat sağlığı açısından da hastalık vb. gibi endişeleriniz olmasına gerek yok. Ayrıca Ürdün, Türk olmanın da avantajını gördüğümüz ender ülkelerdendir.
 • Ürdün yemekleri güzel mi? Kesinlikle evet. Hatay mutfağını seviyorsanız burayı da seveceksiniz. Zaten bu yöre Lübnan, Suriye ve Ürdün olarak çok benzer yemeklere sahipler. Ürdün mezeleri ve tavuk yemekleri çok lezzetli. Şu adresten detaya bakabilirsiniz.
 • Ürdün ucuz mu? Tek olumsuz yorumu buna yapacağımı, ucuz değil. Para birimleri JOD (Jordan Dinar) ve epey değerli. Euro’dan değerli olduğunu söylemeliyim. Biz giderken 5 TL civarlarındaydı, biz bu yazıyı yazarken 7,65 olmuş, siz gitmeden güncel kura bakınız.

Ürdün’de nerelere gidilir?

Arkadaşlar Ürdün gezilecek lokasyon açısından çok zengin.

 1. Amman
 2. Petra
 3. Lut Gölü (Gidemedik vakit kalmadı…)
 4. Kum Vadisi (Wadi Rum)
 5. Akabe

gibi seçeneklere sahipsiniz. Bizim gibi Ankara’dan geliyorsanız Amman ilk ve zorunlu istikametiniz olacak. Queen Alia Havalimanı Amman’a 30 km uzaklıkta ve direkt uçuş buraya mevcut. Biz 4 kişilik (Cem, Kübra, Sıla ve ben) bir ekip olarak gittiğimiz için havalimanında bulunan Avis ofisinden bir araç kiralayıp, direkt Wadi Rum’a gittik. Fakat bence 2 kişi bile gidilse Ürdün araç kiralanarak gezilmeli. Mesafe yaklaşık 3-4 saat. Nam-ı diğer ortağım Crazy Driver Cem’in sürüşüyle.

Wadi Rum/Kum vadisi nerede?

Wadi Rum için T. E. Lawrence denen ve Ortadoğu siyasetine epey yön vermiş İngiliz şahsiyetin I. Dünya Savaşı sırasında Arap birliklerini eğittiği yer olduğu söylenir. Çok büyük bir kum vadisi olup, rüzgar etkisiyle aşınmış kumtaşı ve granit şekillerden meydana gelmektedir. Bu eşsiz özelliği sayesinde burası UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunur. Ayrıca coğrafi konum olarak da Ürdün’ün güneyinde ve Akabe Körfezi’ne yakın bir noktada bulunur. Bu kadar bilgilendirme bence kafi.

Nerede kalmıştık, Crazy Driver Cem’in sürüşü. Havalimanından kiraladığımız çok çirkin bir kahverengi renge sahip ve pek güven vermeyen Dacia Duster ile Wadi Rum seyahatine başladık. Sanıyorum yarım saatte bir polis tarafından olağan kontrole girerek, ki Türkleri ne kadar sevdiklerini her kontrolde bir kez daha anladık, Wadi Rum’a doğru ilerledik. Burada kısa bir macera anlatmamız şart…

Çöle giriş

Efenim az gittik uz gittik, çöle geldik. O noktadan sonra, havalimanından aldığımız Ürdün hattı ile bağlantı kurduğumuz internet ve dolayısıyla harita uygulaması da kesildi. Artık içgüdülerimizle baş başaydık. Çöle yaklaştığımız bir kontrol noktasında, bedevi kılıklı bir adam bizi durdurdu ve 4 kişi için toplam 20 Dinar giriş ücreti istedi. Para isteyen kişinin resmi görevli olduğuna dair emare yok, ortada bilet yok, hiçbir şey yok; fakat yiyorsa verme. Uzatmadık hemen verdik tabii ve “kuzeninin” bizi karşılayacağını söylediği noktaya doğru ilerledik. Kuzeni kim, neye benziyor, bizi niye karşılıyor, nerede karşılıyor, ayırttığımız çadır otelle bağlantısı var mı gibi sorular havada uçuşuyor.

Abartmıyorum iç savaştan çıktığını düşüneceğiniz 15-20 gencin pikaplar ile beklediği bir alana geldik. Durdurmaya çalıştılar, durmadık; fakat baktık kumda o araçla gidemiyoruz, mecbur durduk. İndiğimizde yanımıza gelen peşmerge kılıklılar bize, çadır otele araç ile gidilmeyeceğini, bizi kendilerinin götüreceğini söylediler. Otopark benzeri yerde başka araçların da olduğuna güvenerek, ki tek güven kaynağımız bu, pikabın arkasına bavullarla binip yol almaya başladık. Bu zaman zarfında hayal kurmak serbest. Artık keserler mi, doğrarlar mı, daha mı kötüsünü yaparlar, herhangi bir fikir yok. Bir süre sonra otopark alanındaki arabaları ve insanları da geride bırakarak sadece kum tepelerinin olduğu, bizi boğazlasalar bir Allah’ın kulunun haberinin olmayacağı yollara geldik. La ne yolu? Her yer kum, kum.

Wadi Rum
Wadi Rum

O zaman içinde bulunduğumuz heves ve heyecanla çok farkında olamamışız ama aslında konu gerilim filmi tadında ilerlemiş. Kuş uçmaz kervan geçmez sonsuz bir kum denizi, kum denizinde ilerleyen kırık dökük bir pikap, Orta Doğu havası, önde puşili bir sürücü, güneş batıyor, güneş alçaldıkça hava serinliyor… Neyse heves ve heyecanla karışık bu endişe ile 20 dakika kadar yol aldıktan sonra, şükredeceğimiz çadır otelimize geldik. Bu arada, peşmerge kılıklı diye bahsettiğimiz insanların da ne kadar iyi insanlar olduğunu öğrendik. Hemen bir foto…

Wadi Rum Night Luxury Camp
Wadi Rum Night Luxury Camp

Wadi Rum’da nerede kalınır?

Gezimizi planlarken internet üzerinden gördüğümüz, daha doğrusu kızların gördüğü, gördükleri anda da vuruldukları o yan yana şeffaf çadırlardan oluşan fotoğraf karesinin aynısını bir anda kum denizinin içinde görünce rahat bir nefes aldık. Çadır otelimizde çok güzel karşılandık. Yemekler de gayet iyiydi. Açık büfe sayılabilecek (çöl standartlarında) bir akşam yemeği yedik ve ertesi sabah da kahvaltı ettik. Fakat asıl güzel olan ambiyans güneş battıktan sonra başladı. Herhangi bir elektrik kaynağının olmadığı, sadece mum ve yıldızların ışığıyla aydınlanan bir gece, çay (çay nanelidir ve no sugar demezseniz şekerli gelir), nargile ve inceden Arap müziği eşliğinde uzun saatler sohbet ile devam etti. Bugüne kadarki tüm seyahatlerimizin en unutulmaz anlarını o gece yıldızların altında oturup düşünürken geçirdik diyebilirim. O gün orada birlikte olduğumuz gezi ekibimizin her bir üyesinin de böyle düşündüğüne eminim.

Wadi Rum’da nereler gezilir?

Ertesi sabah kalkıp kahvaltıyı yaptıktan sonra çölde belirli bölgeleri gezip (çok detay vermeden 1-2 foto ile göstermek istiyorum), Wadi Rum gezimizi tamamladık.

Wadi Rum’da “Türkiş pipıl is bist pipıl” cümlesiyle bizi karşılayan, yanında soluklanıp bir çay içtiğimiz kral abimiz. Eklemem lazım ki kendi ülkeleriyle kıyaslayınca normal olarak Türkiye’yi çok yeşil buluyor ve seviyorlar.

Çölde naneli çay
Çölde naneli çay

Bizim için tırmana tırmana bitmeyen, Cem ve Kübra’nın ise aşağıda pişkin pişkin bizi beklediği, kutsal bir su kaynağının (ama biz gittiğimizde su kaynağı kaynaklıktan çıkmış, kendine dahi hayrı kalmamıştı) bulunduğu tepe.

Sonuç olarak diyeceğimiz odur ki, Ürdün’e giderseniz Wadi Rum’da bir gece geçirmeden kesinlikle dönmeyin. Eğer maddi imkânınız elveriyorsa, mutlaka Wadi Rum Night Luxury Camp’teki Full of Stars çadırlarında kalın. (Bu öneri Sıla’nın) Bu çadırların üstü şeffaf ve bütün gece olanca güzelliğiyle yıldızları izleyebilirsiniz. Biz kaldık ve hiç pişman olmadık. Gerçekten eşsiz bir deneyimdi. Detaylı bilgi için tıktık.

Akabe/Aqaba şehri

Wadi Rum’dan çıkıp Petra antik kentine gitmeden “ o kadar yol geldik bir de Akabe yapmasak mı” düşüncesiyle arabayı sürdük Akabe’ye. Arkadaşlar yine bir macera anlatmalıyız. Otoyol olduğunu düşündüğümüz gişelerin orada polisler tarafından durdurulduk ama kendimize nasıl güveniyoruz. Nasıl olsa Türk’üz, selam verip geçeriz. Geçemedik. Adama Türk’üz diyoruz, geçin kenara diyor. La sen hayırdır demedik tabi, çektik kenara.  Siz içeri gelin dedi. Kızlara “bekleyin” diyerek pasaportları aldığımız gibi içeri girdik. Aslında bir polis karakolu olan fakat izlenim olarak terör karargahına benzeyen yerde amir olduğunu düşündüğümüz şahıs “ne iş yapıyorsunuz” diye sordu. Söyledik. Eliyle lütfedermişçesine hadi gidin yaptı. Cem “bunun için mi çağırdın bizi hırto” diyecekken kendisini zor tuttum. Sonra ver elini Akabe. Deniz kenarında bulunan bu kentte çok da bir şey yok. Ha meraklıları için dalış imkânı varmış ve güzel bir su altına sahip olduğu söyleniyor. Fakat zaman sebebiyle biraz turlayıp ayrıldık ve asıl adresimiz olan Petra’ya doğru yola çıktık.

Petra’da ne yapılır?

Gelelim efsane şehir Petra’ya. (Hemen bakınız) Arkadaşlar, Petra Nebati Krallığı’nın başkenti olan mistik bir kent. Coğrafi olarak Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında kalıyor. M.Ö. 9. yüzyıla dayanan bir tarihi var.  Tabii ki “Dünya Kültür Mirası” listesinde ve 2007 yılında da dünyanın yeni yedi harikasından (The seven wonders of the world) birisi seçilmiş . Ayrıca, Machu Picchu ile de kardeş şehirlermiş.

Efenim buraya giriş gerçekten ama gerçekten çok pahalı; fakat sadece turistlere bu pahalılık. Yerliler 1 JOD karşılığı girebiliyor iken turistler için Petra giriş ücreti tam 50 JOD idi. (Değişmiş olabilir, kontrol edin) Fakat THY ile gidenlere indirim imkânları bulunuyordu fakat biz Pegasus ile geldiğimiz için yararlanamadık. Ayrıca, 2 gün ya da 3 günlük giriş ücretleri de mevcuttu. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel olacağı için zamanınız varsa 1 tam günlük ücret verip doya doya tadını çıkartmanızı tavsiye ederim.

Petra’yı ziyaret edecekseniz yürümeye hazır olun. Yürüme tercihlerinize göre farklı uzunlukta rotalar da mevcut. Girişte alacağınız haritalarla bu rotaları inceleyip kendinize en uygun rotayı seçebilirsiniz. Bu rotaları parası mukabilinde eşekler ile de kat edebiliyorsunuz ancak biz tabii ki tercih etmedik.

Petra Hazine
Petra Hazine

Hediyelik eşya vs. alacaksanız içeride gerçekten çok fazla seyyar satıcı var, SAKIN ilk fiyata tamam demeyin. Biz Türklükten tutun Müslümanlığa kadar kullanabileceğimiz bütün argümanları kullanarak yarı yarıya fiyatlarla alışveriş yaptık. Hatta bir ara “Ramadan is coming, we are religion brothers” diyerek fazla duygu sömürüsü yaptığımız da doğrudur. Fakat Ürdün Dinarı çok pahalı, siz de yapın, vicdanınız rahat olsun. Para kolay mı kazanılıyor arkadaş!

Petra’da nerede yemek yenir? Petra’da nerede kalınır? sorularının cevabı için seçenek çok. Biz şurada kalmıştık. Otelden ayrılırken ufak hediyeler vererek bizi uğurlayan otel işletmecileri gerçekten çok misafirperverlerdi. Yemek konusuna gelecek olursak, biz epey bir dolaşıp en sonunda yerel tatları deneyebileceğimiz bir lokantada karar kılmıştık; ancak bizim gittiğimiz yer şimdi kapanmış maalesef. Şuradan bakıp bir seçenek bulabilirsiniz. Ben kötü meze yeme ihtimaliniz olacağına inanmıyorum. Zaten Ürdün mutfağı Hatay mutfağı ile de epey benzerlik gösteriyor.

Amman’da nereler gezilir? Neler yenir?

Gezimizin son gününü, dönüş uçağımızın kalkacağı, Ürdün’ün başkenti ve en büyük şehri olan Amman’a ayırmıştık. Her büyük kent gibi, Amman’ın da eski ve yeni iki farklı yüzü var. Biz tarihi yerlerden Amman Kalesi’ni gezmeyi tercih ettik. Eski şehrin ve Sıla’nın Kale’den görünüşü şu şekilde:

Amman Amman[/caption]

Amman’da da birkaç farklı yerde yerel Ürdün lezzetlerini denedik. Ama yemeden dönmeyin dediğimiz tek bir lezzet var: Shawarma. Bu bir çeşit döner, ama soğanlı moğanlı, soslu moslu, enfes bir şey!

Araçla gidilirken görülmesi çok zor olan, ama mutlaka burada yiyin dediğimiz bir yer var: Shawerma Reem. Arayın, bulun ve mutlaka burada yiyin. İki tane yiyin. Karnınız doymuş olabilir, bir tane daha yiyin. Çünkü sonra yemediğinize pişman olabilirsiniz 🙂

Akşam çıkıp oturup eğlenebileceğiniz yerler de mevcut elbette, biz de otelimizin elçiliklerin bulunduğu bölgede yer alması sayesinde son derece beynelmilel bir bara oturmuştuk; ama bunların hiçbirisi Wadi Rum’da yıldızların altında geçirilecek bir geceye değişilmez.

Sonuç olarak arkadaşlar, özellikle Ankara’dan direkt uçuşla gidilebildiği dikkate alınınca, 3-4 günlük boşluklarınız için Ürdün harika bir seçenek. Ama Ürdün kesinlikle Amman’la sınırlı değil. Siz de kendi rotanızı, zevk ve meraklarınıza göre şekillendirebilirsiniz. Size tavsiyemiz, araba kiralayın, yerlilerinden tavsiye alın ve Wadi Rum’da bir geceyi mutlaka programınıza dahil edin 🙂

Yorumlarınızı bekliyoruz. Kalın sağlıcakla.

Ürdün gezilecek yerler: Ürdün gezi rotası.” için 2 yorum

 • Kasım 17, 2018 tarihinde, saat 10:32 pm
  Permalink

  Guzel bir anlatimla Urdunu tanitmissin

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir