Sofya ekspresi/Sofya treni ile günübirlik Bulgaristan gezisi

Küba yazımızı okuduysanız (okumadıysanız tıktık), şimdi de Sofya ekspresi/Sofya treni ile günübirlik Sofya’ya gidilebileceğini anlatacağımız yazımızla selam ederiz.

Türkiye’nin kuzeybatı komşularından olan Bulgaristan, gitmek isteyeceğiniz ülkeler sıralamasında ilk üçte yer alan bir ülke olmayabilir. Hatta ben buraya neden gideyim ki diyor da olabilirsiniz. Durun demeyin. Gitmesi o kadar kolay ve keyifli ki giderseniz pişman olmayacaksınız. Bazen nereye gittiğin değil, nasıl gittiğin önemlidir demişler. Ya da demişlerdir herhalde. İşte bizce Bulgaristan yolculuğunun en keyifli noktası, Bulgaristan’a gitmesi. Şöyle havadan bir görüntü:

Havadan Sofya manzarası
Havadan Sofya manzarası

tahsinozyer.com

Kısa Bilgiler

 • Bulgaristan’a nasıl gidilir? Hem direkt uçuşla gidebilirsiniz -ki www.skyscanner.net tıklayıp bakabilirsiniz-, hem kara yolu ile çeşitli firmaların otobüsleriyle ya da kendi aracınızla gidebilirsiniz(Otoyol mevcut), hem de bize en cazip gelen ve tercih etmiş olduğumuz İstanbul Sofya ekspresi ile gidebilirsiniz. Fakat bu gezi için bizim önceliğimiz olan ve sizi de cezbedeceğine emin olduğumuz nokta, İstanbul Sofya arasında aktarmasız birden fazla ulaşım imkânının olması.  (Kendi araçları ile ya da araç kiralayıp gidecekler için yeni ehliyet zorunluluğu olup olmadığına bakmalarını öneririm.)
 • Bulgaristan vize istiyor mu? Evet istiyor. Biz gittiğimiz zaman hazırda Schengen vizesine sahip olduğumuz için uğraşmadık fakat eğer vizeniz yoksa ya Schengen ya da sadece Bulgaristan vizesi almanız gerekebilir. Bulgaristan vizesi hakkında bilgi almak için tıklayıverin.
 • Bulgaristan para birimi nedir? Cevap Leva. Biz gittiğimiz zaman bizim para birimimizin 2 katı idi. Şu an çok daha fazla değerlenmiş olduğuna eminim. Gitmeden bir bakın derim.
 • İstanbul Sofya ekspresi nasıl bilet alırım? Sofya ekspresi bilet fiyatları ucuz mu? Buyurun İstanbul Sofya Ekspresi sefer saatleri ve bilet fiyatlarına buradan bakın.  Sofya ekspresi bilet fiyatları ucuz arkadaşlar. Özellikle orada gece konaklamayacağınız düşündüğünüzde çok kara geçmiş oluyorsunuz. Net fiyat vermeyim bizim zamanımızdan bu zaman değişmiş.
 • İstanbul Sofya ekspresi biletini nerede alabilirim? Biletler maalesef Sirkeci garında bulunan uluslararası bilet gişesinden alınabiliyordu (2017’nin Eylül ayında), değiştiğini duymadım ama kontrol etmekte fayda var. Eğer karışık gelirse 03123090515 numarayı arayıp dâhili olarak 71821’i tuşlayıp detayları sorabilirsiniz. Bu arada bileti aldıktan sonra arka tarafa geçip servise biniyorsunuz çünkü tren Halkalı’dan kalkıyor. Tabi Sirkeci-Halkalı arası servis ücretsiz.

İstanbul Sofya ekspresi vagonlar nasıl?

Tren konusu neden cazip bir de ondan bahsedeyim. İstanbul Sofya ekspresinde 3 oda tipi seçeneği bulunmakta:

 1. Yataklı vagon
 2. Kuşetli vagon
 3. Normal vagon 

Biz yataklıyı tercih ettik ve çok memnun kaldık. Kıyaslayalım:

Yataklı – 2 kişilik kabindir. İçinde ranza olabilen 2 koltuk, buzdolabı, askılık, lavabo, ayna, priz, terlik, havlu, küçük masa mevcut. Odadan bir görüntü: (Aslında  bizim çektiğimiz fotoğraflar da vardı ışık ve mesafe sebebiyle anlaşılır olmadığı için seyahat.railturkey.org’da paylaşılan şu fotoğrafı koyuyorum)

Sofya Ekspresi-Yataklı vagondan bir görüntü

Kuşetli –  4 ya da 6 kişilik kabinlerdir. Koltuklar açılarak ranza şeklinde yatak olabilir. 6 kişilik kabinler Bulgarlara, 4 kişilik olanlar ise bize ait. Eğer grup olarak gidiyorsanız tercih edilebilir. 4 kişi seyahat edeceksiniz Bakü-Tiflis ekspresi içeren yazımıza buradan bakabilirsiniz.

Bu arada hem yataklı hem kuşetli vagonlarda odalarda WC bulunmuyor. Ortak tuvaletleri kullanmanız gerekiyor. Dünyanın en iç açıcı tuvaleti olmasa da kesinlikle pis değillerdi.

Normal – Adı üstünde normal işte. Koltuklar var, başka da bir şey yok. Zorunlu değilseniz tercih etmeyiniz, onca saat oturmak çile olur arkadaşlar.

Not: Yemekli vagon bulunmuyor. Benden tavsiye yanınıza atıştıracak bir şeyler almanız. Biletleri aldığınız Sirkeci Garı’nın hemen yakınında çok ünlü bir lokumcu bulunuyor, buradan lokum depolayabilir, lokumlara Bulgaristan’ı gezdirip geri getirebilirsiniz.

İstanbul Sofya ekspresi yolculuğu

Sirkeci’den servise binmek suretiyle Halkalı’ya gittik. Gittiğimizde yanlış hatırlamıyorsam saat 22.00 civarıydı. Bizim tren 22.40’ta Halkalı’dan kalkıp sabah 08:43’de Sofya’da olacaktı. (Biz sonbaharda gittik, yaz saati uygulamaları olduğu için saatleri siteden kontrol etmek gerekli) Tren, saati saatine olmasa da sabah 9 gibi Sofya’da oldu.

Yolculuk esnasında vagondaki camı açarak hafif esinti ve rayların tıkırtısı eşliğinde uyumak çok keyif verici. Yataklı vagondaysanız priz olduğu için bilumum elektronik eşyaları da kullanabilirsiniz ama bize ortam çok keyifli geldiği için hiç kullanma gereği duymadık. Yolculuğun sıkıntılı tarafını da söylememiz lazım. Sınır geçişlerinde hem Türkiye tarafından geçerken hem de Bulgaristan tarafına girerken, ki sınır kapılarının arası en fazla 1 saat, uyanmanız gerekiyor. Türkiye’den çıkacağınız Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda trenden inip, pasaportlarını damgalatıp geri geliyorsunuz. Şiddetle tavsiye ederim ki yurtdışı çıkış pulunuzu önceden alın, orada çile oluyor. Bulgaristan’a girerken sizin trenden inmenize gerek yok fakat aşırı sevimli (!) Bulgar görevliler gelip bir iki soru sorabiliyor ve pasaportlarınızı alıp, damgalatıp geri getiriyor. Tabi bu durum dönüşte de geçerli.

Sofya’da ne yapılır? Sofya’da gezilecek yerler nereler?

Öncelikle Sofya’da taksiye binilmez arkadaşlar. Ne yapılacağını anlatacaktım ama bir saniye bu mühim. Neden binilmez? Birincisi mesafeler yakın, ikincisi ise taksilerde dolandırıcılık çok fazla olabiliyormuş. Edno evro ve ok supertrans firmalarının güvenilir olduğu yazılıyor. Daha geniş bilgi edinmek isteyenler şuradan bakabilirler.

Özet istiyorum diyenlere:

 • Hamur işlerinden oluşan güzel bir kahvaltı,
 • Aleksandr Nevki Katedrali gezisi,
 • Stevi Georgi Kilisesi’ni ziyaret,
 • Vitosha Boulevard Caddesi’nde tur ve güzel bir yemek
 • Sayamadığımız birçok müze (isteyene)

Hikayemize geçebiliriz. Biz iner inmez daha önceden bulduğumuz HleBar isimli kahvaltı mekânına yürüdük. Bulgar paramız olmadığı ve yürürken de dönüştürecek bir yere denk gelmediğimiz için, öncelikle bu mekanın hemen karşısında yer alan ve Euro ile ödeme almayı kabul eden bir başka mekana oturup birer kahve içtik. Para bozdurma meselesini de böylece halletmiş olduk. Sonra tekrar HleBar’a gittik. Unlu mamuller konusunda bizi tatmin etti. Zaten Bulgar mutfağında hamur işlerinin hatırı sayılır bir yeri varmış. Karnımız doyunca yürüyerek Aleksandr Nevski Katedrali’ne geçtik. Bu katedral, aşağıdaki yapı, Bulgaristan’ın da sembolü kabul ediliyormuş. 1912 yılında tamamlanan Katedral’in Bulgaristan bağımsızlığı için hayatını kaybeden Rus askerleri anısına inşa edildiği söyleniyor.

Alexander Nevsky katedrali
Alexander Nevsky katedrali

Buradan da Rotunda Stevi Georgi Kilisesi’ne doğru yol aldık. Serdica denen eski şehir kalıntılarıyla çevrili bu yapı ilginç görünüyor. Duvarındaki süslemelerin 4.yy’a kadar dayandığı yazılıyor. Ayrıca Sofya’nın en eski binasıymış. Bkz aşağıda:

Stevi Georgi Kilisesi

Sofya’da, Sofya Arkeoloji Müzesi, Sofya Tarih Müzesi, Boyana Kilisesi, Sofya Sinagogu, Sofya Arkeoloji Kompleksi gibi önemli birçok yapı var fakat hem zamanımız kısıtlı olduğu için hem de kendimizi o kadar kültürel bir geziye hazır hissetmediğimiz için gidip 2 bira içelim dedik. Ya zaten tarih, kültür okumaya mı geldiniz bu sayfaya!

Bu dediğimizi yapacağımız en güzel yer Vitosha Boulevard Caddesi imiş. Aslında, İstiklal Caddesi’nin Sofya versiyonu diyebileceğimiz bir cadde. Sağlı sollu kafeler, dükkânlarla dolu ve trafiğe kapalı. Yürümesi de bir yere oturup insanları izlemesi de keyifli.

Sofya’da ne yenir? Ne içilir? Sofya yeme içme hakkında

Biz, Vitosha Boulevard Caddesi’nde Social Cafe Bar&Kitchen’da soluklanıp bir şeyler içelim dedik. Genel anlamda memnun kaldık diyebiliriz. O zamanlar bir leva iki TL idi. Ona rağmen görece ucuzdu.

Social Cafe Bar&Kitchen

Biraz oturduktan sonra caddenin sonundaki parka gittik. Parkın adı “Park National Palace of Culture”. Yeri gelmişken söyleyeyim, Sofya ciddi anlamda yeşil bir şehir. Boş olan her alan park ya da bahçe. Ankara’dan giden birisine, ne başkentler var dedirtiyor.

Parka gidip çok yorulduğumuza göre yeniden yemek yemeliyiz diye düşünüp yine Vitosha Caddesi’nde Shtaslivetsa adlı mekana oturduk. (Giderseniz aradaki mesafenin insanın yeniden acıkması için imkan dâhilinde olmadığını göreceksiniz fakat bizde bir adet Sıla olduğu için biz tabii acıkmıştık!) Mekânın yorumları iyi görünüyordu, kendisi de iyi göründü. Bulgar mutfağı için Osmanlı ve Balkan karışımı derlermiş. Bu mekân da size epey yöresel yemek seçeneği sunuyor. Hemen ünlü yemeklerini sıralayalım:

  1. Bulgar Kebabı,
  1. Plevne Tavuğu,
  1. Tarator Çorbası,
  1. Tikvenik (kabaklı börek) ve
 1. Pritnisa (bildiğiniz mücver)

Siz hangisini denediniz diye sorarsanız, tam hatırlamamakla birlikte, birisi içinde ördek eti, diğeri ise dana eti olan iki farklı ana yemek ve yanında aperatif söyledik diyebilirim. Aslında böyle şeyleri çok unutmayız ama demek ki bizi çok etkilemedi.

Söylemeden olmaz, yerli içkileri Rakija imiş. Rakı gibi suyla karıştırmadan, orta boy bardaklarda servis ediyorlar. Alkol oranı yüksek ve sert içki sevmeyenlere tavsiye etmem. Ben denedim pişman olmadım.

Sofya treni için son kuble

Son yemekten sonra yine yürüyerek tren istasyonuna doğru yola çıktık. Tamam biz yürümeyi severiz de daha önceden söylediğim gibi mesafeler de çok uzak değil. O sebeple taşıt kullanmanız zaruri değil.  Akşam da Sofya tren garından trene binip (tren peronun sonunda duruyordu, iyice kontrol edin), aynı otantik yolculuğu yaşayıp Pazar sabah İstanbul’da olduk.

Cuma akşamdan çıkıp, Sofya ekspresi ile keyifli bir yolculuk sonrası Cumartesi Sofya’yı gezip, Pazar sabahı İstanbul’da olabileceğiniz bir gezi istiyorsanız ahan da doğru gezi budur. Kolaydır ve ucuzdur. Öyle ahım şahım plan yapmaya da gerek yok çünkü Sofya ufak bir şehir.

Ha ama ben tek gün için o kadar yol tepemem arkadaş, gitmişken bir iki gün kalırım diyorsanız Bulgaristan’ın en popüler Ortodoks Manastırı olan Rila Manastırı’nı  görebilirsiniz. Kendisi Sofya’ya 117 km olduğu için biz görememiştik, görürseniz bize de anlatın. Ben manasır kilise sevmem derseniz de Vitosha Dağı’na çıkabilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Haydi kalın sağlıcakla.

Başka bir tren macerası için göz atın:

Sofya ekspresi/Sofya treni ile günübirlik Bulgaristan gezisi” için 2 yorum

 • Kasım 30, 2018 tarihinde, saat 10:12 pm
  Permalink

  Günübirlik geziler hafta sonu kaçamağı arayanlar için birebir, listeye eklendi bile 🙂 Bu geziyi daha da çekici kılan ise bence İstanbul-Sofya Ekspresi, umarım en kısa zamanda bende deneyimleyebilirim, amiiiinn.

  Yanıtla
  • Kasım 30, 2018 tarihinde, saat 10:22 pm
   Permalink

   Kesinlikle denemelisin

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir