Gemi Turu Püf Noktaları

Uzun bir aradan sonra gemi turu püf noktaları yazımız ile karşınızdayım.

Bu yazımızda size ilk kez gemi seyahatine çıkacaklar için hayati öneriler sunacağım. Öncelikle daha önce gemi turu yapmadıysanız heyecanlanabilirsiniz zira süper bir tatil sizi bekliyor. Detaylara girmeden önce cruise turu ve gemi turu terimleri karmaşasını açıklamak istiyorum. Bilenler bilir “cruise” gemi ile dolaşmak demek. Ancak biz bu yazımızda gemi turu demeyi tercih edeceğiz. Yani aynı şey 🙂 Şimdi gemi turu alırken nelere dikkat edilmeli ona gelelim.

Gemi turu almak için ne yapmalı?

Gemi turu yapmak için iki yol mevcut. Birincisi kendiniz belirli siteler aracılığıyla (https://www.cruisedirect.com/ gibi) rezervasyon yapabilirsiniz. İkincisi de acenteler ile anlaşabilirsiniz. Daha önce gemi turu yapmadıysanız acente ile anlaşmak mantıklı olacaktır çünkü gemiye iniş binişten, bavul teslimine; yemek saatlerinden, liman kalkış zamanlarına kadar neredeyse her aktivitenin bir prosedürü mevcut. Acentenin yetkilisi, ki mümkünse Türk olsun, size bu konuda detaylı bilgilendirme yapacaktır. Biz Tuta Turizm aracılığıyla bir gemi turu yapmış ve çok memnun kalmıştık.

Gemi turuna kaç kişi gidilir?

Kaç kişi gideceğinize dair bir sınırlama yok ancak tek gitmek çok mantıklı değil çünkü her gemide tek kişilik kamara olmayabiliyor. O sebeple bilmediğiniz bir kişiyle kalmayı göze almanız gerekli. Fakat hem gördüklerimiz hem de rehberin söylediği kadarıyla çok küçük çocukla da gelmek mantıklı değil. (Çok küçükten kasıt 0-2 yaş aralığı. ) Sebep ise geminin çocuğu tutma ihtimali.  Biz 3 çift gitmiş ve çok eğlenmiştik. Buradan Cem-Kübra ve Ayça-Hakan çiftine selamı borç bilirim.

Gemi turunda hangi rota tercih edilmeli?

Bu tamamen isteğe, zevke bağlı olarak değişebilecek bir soru. Türkiye çıkışlı çok güzel turlar mevcut. İster komple bir Akdeniz turu, ister Norveç fiyortları turu, ister Kanarya Adaları turu, isterseniz de Yunan Adaları turu yapabilirsiniz. Yelpaze gerçekten çok geniş. Biz Fransa, İspanya ve İtalya’yı içeren orta büyüklükte bir Akdeniz turu tercih etmiştik ve rotadan gayet memnun kalmıştık. Gemi 6 limanda durmuş ve gün içinde gezi zamanı vermişti. (Barcelona-Napoli-Civitavecchia(Roma)-Livorno(Floransa)-Cannes(Monaco)-Marsilya)

Gemi turu için ne kadar vakit ayrılmalı?

Yine bu da kişinin müsaitliğine bakan bir durum. İster 2 günlük ister 1 aylık turlara katılabilirsiniz. Ancak katılacağınız tur için uygun mevsim olmasına dikkat etmekte fayda var. Biz yaz aylarında gitmiştik.

Gemi turu için ne kadar bütçe ayırmalı?

Her keseye uygun gemi turu bulmak mümkün. Çok lüks gemilerden, daha mütevazi gemilere kadar Türk karasularına epey bir gemi yanaşıyor. Tabi burada seçeceğiniz güzergah, mevsim, gün sayısı gibi birçok değişken mevcut. Fakat kaba taslak 2.000 TL ile 20.000 TL arası fiyatların mevcut olduğunu söylemek yanlış olmaz. Biz 7 günlük bir tur için 2 kişi 7.000 TL gibi bir rakam ödemiştik. (Tabi geçmiş zaman 🙂 )

Gemide hangi kamarada kalınır?

Bu soru için bence temel nokta bütçe gibi görünse de rotanın da çok önemi var. Şöyle ki; açık deniz seyahatinin yoğunluklu olduğu bir rotada denizi gören büyük bir odadan alınacak keyif, fiyortları göreceğiniz odadan alınacak keyif kadar olmayacaktır. Tabi ki denizi görmek ya da bir balkona sahip olmak avantaj fakat fayda/maliyet analizi yapılmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca eğer deniz sizi tutuyorsa ya da gemi sallantısının rahatsız edeceğini düşünüyorsanız orta bölümlerdeki kamaraları tercih etmeniz avantaj olacaktır.

Gemi olanakları nelerdir?

Neredeyse her gemide bir ya da birden fazla restaurant, bar, disco, oyun salonu, havuz, mağaza bulunuyor. Bunun yanında bizim gemimiz (Pullmantur) çok büyük olmamasına rağmen tiyatro salonu ve kumarhane de mevcuttu. En büyük gemilerde aqua parktan, masaj salonuna; golf sahasından, şarap tadım alanlarına kadar farklı tür ve lükste aktivite alanı bulmak mümkün.

En ünlü gemi firmaları hangileridir?

Şu an faaliyet gösteren 25 kadar büyük gemi firması mevcut. Bunlara şu https://www.cruisesinturkey.com/gemi-sirketleri/hepsi.html siteden ulaşabilirsiniz. Herkesin gözünde canlanan MSC en ünlülerindendir.

Gemi turu her şey dahil olmalı mı?

Bunu kesinlikle tavsiye ediyoruz çünkü hatırı sayılır bir maliyet avantajı getiriyor. Normal şartlar altında, gemi turları yiyecek ve içeceklerin paralı olduğu turlardır. Bununla birlikte bazı turlarda ise sadece içecek paralıdır. Ancak gündüz gezme dışında neredeyse tüm vaktinizin gemide geçtiği düşünüldüğünde, orası sizin eviniz gibi olacak ve bu sebeple yeme-içmeye para vermek bir süre sonra canınızı sıkacaktır. Ayrıca alkol tüketmeyi sevenler için çok da maliyetli olacaktır. Sırf bu yüzden biz lüksü daha az fakat her şey dahil bir gemi turu seçmiştik. Yine gitsek yine bunu tercih ederiz.

Gemi turu esnasında günlük turlara katılmak mantıklı mı?

Eğer araştırmayı sevmiyor, kendinizi enerjik hissetmiyor ve dil bilmiyor iseniz tur rehberinin size o günkü planda yer alan şehri gezdirmesi daha kolay olacaktır. Ancak cebinizden ekstra tur parası çıkacak bunu unutmayın. Ve fakat, biz bunu yapmadık ve yapmadığımız için de memnunuz. Roma gibi istisnai şehirler dışında (Roma’nın denize kıyısı olmadığı için merkeze ulaşmak zaman almıştı) bizim rotamızda limandan şehirlere ulaşmak çok kolaydı ve biz rehber olmaksızın keyfimizce gezdik. Hatta tur rehberimiz bile sağ olsun “siz genç insanlarsınız yaşlıların olduğu bir grup sizi bayar, gidin kendiniz gezin” diye bize tavsiye vermişti. Burada önemli nokta, limandan şehir merkezine nasıl ve ne kadar zamanda gidileceği. Bunları araştırarak şehir şehir karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir