Tiflis gezisi: Kafkasya gezisi için ikinci durak

Bakü-Tiflis treni ile unutulmaz bir yolculuk ardından vardığımız  Gürcistan’ın başkenti ve İstanbul’un kardeş şehri Tiflis,  Kafkasya gezimizin ikinci durağı oldu. Aynı zamanda son durağı da. Okumayanlar için Kafkasya gezimizin ilk bölümü linkini bırakıp Tiflis’i anlatmaya başlayalım.

Tiflis nasıl bir şehir? Arkadaşlar Tiflis gerçekten şirin, çok yeşil ve şehircilik açısından gayet düzenli görünen bir şehir. Eski yapıyı çok bozmamışlar, zaten çok bozabilecek bir nüfus da yok 🙂 Ayrıca, tüm kamu hizmetleri sunan tek bir bina oluşturmaları; ulaşımın çok kolay olması gibi yaşayanlar açısından gayet kolaylıklarla dolu bir kent. Şehrin ismi, ılık anlamına gelen tbili kelimesinden geliyormuş.Aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz Mkhavari nehri şehri sarmalamış durumda; bu da havasının ılık olmasını çok etkiliyormuş.

Not: Biz Tiflis’de akşamı havalimanında geçirdiğimiz için gece fotoğrafımız maalesef yok, alttaki görsel şehri çok net gösterdiği için bunu tercih ettik.

www.cafetur.com

Tiflis hakkında pratik bilgiler

Sabah saat 10:30 civarında,  kuzeydoğu komşumuz Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te tren yolculuğumuz son buluyor. Hemen kısa bilgiler verelim.

  • Gürcistan’a vizesiz seyahat edebilir miyiz? Evet. Hatta aynı Ukrayna’da olduğu gibi nüfus cüzdanı ile seyahat de mümkün.
  • Tren garından inip hemen garın çıkışında sağda yer alan bankadan para bozdurabilirsiniz.
  • Gürcü para birimi nedir? Gürcü para birimi Lari’dir; demir paraları da Kepiş’tir.
  • Tiflis halkı pazarlığı pek sevmiyor bu yüzden Tiflis’te alışveriş bize pek keyif vermedi. Ayrıca pazarlığa tutuştuğunuzda da çok soğuk davranıyorlar.
  • Gürcistan resmi dili nedir? Resmi dil Gürcüce’dir. Gürcüce gerçekten çok farklı ve bilmiyorsanız hiçbir şey anlamıyorsunuz, çıkarım dahi yapamıyorsunuz. Tek bildiğimiz Gürcü alfabesi yazıldığı gibi okunduğu.
  • Tiflis’de ulaşım nasıl? Şehirde metro, taksi ve otobüs gibi ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

Biz, 8 Lari’ye tren garından eski şehrin merkezine geldik. Şansa bakın ki buradaki taksici de gayet güzel Türkçe biliyor ve konuşuyordu. (Genelde bilmezlermiş) Ona da petrol fiyatlarını sorarak başladık sohbete:) ve yemek önerileriyle birlikte şehir merkezine vardık.

Tiflis’de ne yenir, ne içilir ? Nerelerde yenir?

Taksicinin tavsiyesi olan Machakhela isimli restorana girdik. İlk uyarım, limonata içmemeniz olacak. Üç tane limonata sipariş ettik. Ancak bize gelen, birisi armutlu, birisi vanilyalı ve birisi de anasonlu üç farklı aromaya sahip, limonataya asla ama asla benzemeyen bir içecekti. Hatta anasonlu olanı bardağa dökünce yemyeşil olduğu ortaya çıktı ve tadı da hiç güzel değildi. Limonata olduğunu ikinci kez garson kızdan teyit ettikten sonra, hmm piki i zimin diyerek, elimizden geldiğince içtik.

Yine bu mekânda, güveçte patatesli dana eti (etten ziyade patates vardı), güveçte istiridye mantarı (çok güzeldi) ve kapalı etli pide yedik. Ortalama derecede memnun kaldık diyebilirim. 4 kişi için yiyecek içecek her şey dahil 72 Lari ödemişiz.

*Öneri: Bira seviyorsanız natakhtari, şarap severseniz Kindzmarauli’yi denemelisiniz.

Tiflis gezilecek yerler nereler?

Yemekten sonra, hop on hop off otobüslerine binerek, ortasından Mkhvari Nehri geçen şehri turladık.  Burada bize rehberlik eden kişi de Türkçe biliyordu ve bize Türkçe anlatım yaptı. Bilet aldığınızda, aynı tura tekrar ve tekrar katılabiliyormuşsunuz. Ancak bizim buna zamanımız ve hevesimiz yoktu, bu sebeple birazcık pazarlık yaparak tek binişlik olarak ayarladık. Kişi başı 30 Lari’ye otobüsle şehir turuna katıldık.

Otobüsün durduğu duraklardan bir tanesi “Tiflis Freedom Sqare” nam-ı diğer “Tavisuplebis Moedani”

Tbilisi

Gezerken gördüğümüz tüm yapılarda Ortodoks ve Eski Sovyet eskisi apaçık kendini gösteriyordu. Eski Tiflis’de bulunan Shardeni Cadde’sinde yürümek çok keyifliydi. Tiflis’in en önemli caddesi olan Rustaveli’yi ise biz yaya olarak turlayamadık ama siz mutlaka uğrayın derim. Gezimize, Tiflis Kalesi’ni görebileceğimiz bir noktada mola verdikten sonra tekrar şehir merkezine devam ettik. Bu turlar yaklaşık bir buçuk saat kadar sürüyor. Gezdiğimiz onca şehir arasında bu tarz bir otobüse ilk defa bindik ve epey memnun kaldık diyebilirim.  Aslında bu gezi size Tiflis’de gezilecek yerlerin, Tiflis’de ki turistlik yerlerin cevabını verecektir. O yüzden vaktiniz kısıtlıysa tavsiye ederiz.

Arkamızda Mkvari, Tiflis Kalesi ve eski Tiflis olan bir kare.
Arkamızda Mkvari, Tiflis Kalesi ve eski Tiflis olan bir kare.

Tiflis Old Wall City

Havaalanına geçmeden önce, Old Wall City adlı restoranda yumurtalı pide ve kudbari yedik. Gürcü şaraplarının ünlü olduğunu duymuştuk. Bu sebeple bir de şarap denemek istedik. Sipariş ettiğimiz kırmızı şaraptan memnun kaldık, Shilda yöresinde üretimi yapılıyormuş. Old Wall City’de çok güzel bir mahzen var, dilerseniz siz de bu restorana gelip güzel şaraplarından deneyebilirsiniz. Ödediğimiz hesap 73 Lari idi.

Enfes

Üzdün bizi ponçik

Bakü’de görüp yiyemediğimiz ponçik adlı tatlı (üzerine pudra şekeri dökülmüş pişicikler gibi düşünebilirsiniz) seyyar bir satıcıda karşımıza çıkınca hemen denemek istedik.

Denemek için bir tane ponçik istedik. Tanesi 10 Kepiş’miş, bizde ise en bozuk 20 Lari vardı. Satıcı kadın sağolsun para almadı bizden. Ve o yediğimiz ponçiği de gerçekten beğendik. Sonrasında beylerle buluşunca, öve öve bitiremediğimiz o ponçiklerden çok sayıda alalım dedik, elimizde durur midemiz kazındıkça yeriz diye. Ancak bu defaki ponçikler o kadar kötüydü ki gerçekten yiyemedik. O kadar övdüğümüz ponçiklerin güvenimizi boşa çıkarmasına mı, o ilk alışımızda, hani hala lezzetli iken çok sayıda almayışımıza mı yansak bilemedik. Tahminimizce, aradan geçen o 1 saatte ponçikleri kızarttıkları yağ yanmış ve bu da ponçiğin tadını bozmuştu. İşte böyle üzdü bizi ponçik.

11 katkha konka (Gidilmeyecek mekan)

En son olarak da, havaalanına gideceğimiz otobüsün (37 numaralı otobüs Tiflis havaalanı ve Tiflis şehir merkezi arasında gidip geliyor) kalktığı durağa giderken görüp hoşumuza giden 11 Katkha Konka adlı mekâna girdik. Bir önceki restoranda yerel mantı yiyemediğimiz için burada yemek istedik. İstemez olaydık. 6 parça mantı neredeyse 1 saat 15 dakikada geldi! Ancak bizim zaten uçağımıza çok vakit olduğundan ve zaman harcamak için özel bir çaba sarf ettiğimizden, sakince bekleyebildik ve işimize bile geldi 🙂

Yine de burayı sevmedik ve hiç de önermiyoruz.

Gürcistan’da gece hayatı nasıl? Tiflis’te gece hayatı nasıl?

Yanlış anlaşılmasın, bu başlığı açtık diye Gürcistan gece hayatını yaşamış falan değiliz. Zira biz öyle yorucu ve uykusuz aktivitelere pek gelemiyoruz. (Bunu Sıla olarak ben diyorum, tabi ki Onur’a kalsa otele girmeyiz)

Ama Gürcistan’da, özellikle Tiflis gece hayatının çok gelişmiş olduğunu duymuşsunuzdur. Duymadıysanız da biz anlatalım. Gece uçağımız olduğu için havalimanında konaklasak da Tiflis gece hayatı denilince akla Rustaveli’nin ve barlar sokağının geldiğini biliyoruz. Hemen bir isim vereyim, bassiani. Bassiani Dinamo Tiflis futbol takımının stadyumunun altında bulunan Tiflis’in en meşhur gece kulüplerinden birisi. Eğlenceyi doruklarda yaşamak isteyen ve müzik tutkunları için önerilen bir yer. Tiflis Safe Club isimli bir yerin güzel olduğunu da okudum ama onunla alakalı çok bir bilgim yok.

Bununla birlikte, Tiflis casino otelleri ile de meşhur bir yer. Ben Adjara ve İveria’nın güzel olduğunu duymuştum ama siz Şu linkten detaylı bakabilirsiniz.  Bununla birlikte Gürcistan’da gece hayatının merkezi aslında Batum’dur. Eğer gece hayatını seviyorsanız Tiflis’ten ziyade Kafkaya turu için Karadeniz’e kıyısı bulunan Kafkas kenti Batum’u da gezi planlarınıza dâhil etmelisiniz. 

Tiflis’te gezilecek yerler için, aşağıdaki listelere de mutlaka göz atın:

https://www.tripadvisor.com.tr/Tourism-g294195-Tbilisi-Vacations.html

https://www.independent.co.uk/travel/48-hours-in/tibilisi-georgia-capital-what-to-do-weekend-city-break-48-hours-best-bars-restaurants-hotels-a7791261.html

https://georgia.travel/en_US/shida-kartli/tbilisi

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir