Bakü Tiflis treni ile yolculuk

Bakü Tiflis tren bileti nasıl alınır?

Kafkasya gezisi için en özel planımız olan Bakü Tiflis tren yolculuğu anılarımızı ve ipuçlarını anlatacağımız yazımız ile selam ederiz.

Öncelikle Bakü Tiflis arası 550-600 km kadar bir yol var fakat bu yolu karayolu ile gitmek çok manasız çünkü harika bir tren yolculuğu seçeneğiz mevcut. Biz araştırmış ve tren biletlerimizi de gitmeden internet  sitesinden almıştık. Siz Bakü tren garından da alabilirsiniz fakat dolu olma ihtimali mevcut. Bu biletler, sefer tarihinden – yanlış hatırlamıyorsam – 15 gün önce internet üzerinden satışa açılıyor. Yataklı, daha doğrusu kuşetli kompartıman tercih edeceğimiz için, ya yer kalmazsa düşüncesiyle, biz de satışa çıkar çıkmaz almaya gayret etmiştik.

Bakü Tiflis treni bilet fiyatları

Arkadaşlar bilet fiyatları gayet uygun. Gece boyunca yolda olacağınızı da düşünürseniz, o gece için otel masrafınız olmamış oluyor. Böylelikle hem Bakü’den Tiflis’e ulaşım, hem de bir gece konaklama için kişi başı 100 TL civarında bir ücret ödüyorsunuz. (2018 yılı Mart ayındaki kur baz alınarak hesaplanmıştır.) Umuyoruz ki yakında bu tren rotası, Doğu Ekspresi’yle Kars’a gitmek kadar popüler bir rota olacak 🙂

Bakü Tiflis tren seferleri

Yanlış hatırlamıyorsam 38 numaralı tren her gün 21:10’da kalkıp ertesi sabah 10:25’de Tiflis’e varıyor. Fakat bu saatlerde 30-45 dk’lık gecikmeler olabiliyor. Örneğin bizim trenimiz 21:50’de hareket etmişti. Tiflis’ten kalkan tren ise değişmediyse 17:55’den kalkıp ertesi sabah 07:20’de Bakü’de oluyor.

Rota
Bakü Tiflis arası kuşbakış rota

Bakü Tiflis tren seyahati

Tren yolculuğu beklediğimiz gibi çok keyifli oldu. Hatta Kafkasya gezisi için en unutulmadık maceramız bu olabilir. Şimdi Bakü Tiflis treni için olmazsa olmaz bilgileri verelim:

 • Öncelikle size açılmamış nevresim takımı ve havlu veriyorlar.
 • Vagonda tuvalet mevcut fakat ıslak mendil bulundurmalısınız.
 • Kompartımanlarda bir adet priz ve ayna bulunuyor.
 • Yemekli vagon yok bu sebeple yanınızda atıştırmalık götürmelisiniz.
 • Vagonların bana göre tek sorunu, açılabilen bir cam olmaması.

Bu sebeple kapıyı kapatınca bir anda havasız oluveriyor. Biz de kapımız açık uyuduk ve hiçbir sıkıntı ya da huzursuzluk yaşamadık. Zaten vagon bizim gibi çeşitli ülkelerden turistlerle doluydu. Bir de ranza şeklindeki yataklar benim için rahat olsa da, çok iri olanlar için birazcık sıkışık olabilir. (Cem 7 büklüm oldu ama uyudu) Ama çekilmez derecede olduğunu sanmıyorum, en kötü oturarak uyunur tıngır mıngır giderken tren.

Not: Fotoğraf kalitesi kötü evet çünkü çok zor şartlar altında telefon ile çekebildik.

Biz ve odamız

Sabah 07:00’ye kadar kesintisiz uyuyabiliyorsunuz. 07:00’den itibaren, vagondaki görevli abla sizi aralıklarla uyandırıyor ve pasaport kontrolü ile gümrük geçişi için hazırlanmanızı rica ediyor. Duymazdan gelirseniz üzerinizdeki nevresimi çekiştirdiği de oluyor arada 🙂 O süreçte, bölük pörçük de olsa yarım saatlik uykulara devam edebiliyorsunuz.

Bakü Tiflis sınır geçişleri

Bakü Tiflis sınır geçişi macerasına başlamadan hemen iki ülkenin bize uyguladığı vize politikasından bahsedeyim.

 • Gürcistan’a vizesiz seyahat edebilir miyiz? Evet. Hatta aynı Ukrayna’da olduğu gibi nüfus cüzdanı ile seyahat de mümkün.
 • Azerbaycan’a vizesiz seyahat edebilir miyim? Hayır. Fakat
  pasaport ve parayı vererek 10 dakika içinde vizenizi ülkeye girişte alabileceğiniz kapıda vize uygulaması mevcut.  Detay için tıktık.

Geldik operasyonel uygulamaya. Arkadaşlar Bakü sınırında trenden inmiyorsunuz. Bir görevli vagona gelip bir kompartımana geçiyor. Sonra sırayla tüm yolcuları çağırıyor. Bir kameraya bakarak görüntünüzü aldıktan sonra damgayı vurup kompartımanınıza geri yolluyor. Bizim şanssızlığımıza, koyu fenerli Cem ve benim karşımıza koyu GS taraftarı bir gümrük memuru çıkmıştı. O kadar ki bize GS’nin ligdeki durumundan ve aldığı kupalardan bahsetmişti. Sinir olan Cem de görevliye temiz bir laf sokmuştu fakat ya anlaşılmadı ya da adam bizi hoş gördü.

Burada kritik nokta sınıra varmada görevli kadının size dağıttığı mal beyanı formu. Bu formun İngilizcesi de mevcut. İsterseniz getiriyorlar. Biz fotoğrafını çekmemiştik fakat sizin için araştırdık bulduk, aşağıdaki linkte örneği var.

Net hatırlamamakla birlikte Tiflis sınırında da trenden inmemiştik. Buradaki kontroller zaten Azerbaycan tarafına göre çok daha hafif. Sorunsuz geçebiliyorsunuz. Sınır geçişlerinde Hem daha detaylı hem de daha farklı bir örnekle anlatılan şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Bakü Treni

Arkadaşlar şimdilik Bakü Tiflis arasını yukarıda bahsettiğimiz tren ile gitmek zorundasınız. Fakat malumunuz Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı (BTK HATTI) da açıldı. Fakat henüz yolcu seferleri başlamış değil, sadece ticari amaçlarla kullanılıyor. Burada yolcu seferi başladığında, Kars Bakü treni ile yolculuk ve Ankara’dan başlayarak güzel bir Kafkasya turu yapılabilecek. Size kısaca ilerde ihtiyacınız olabilecek bazı bilgileri vereyim:

Bakü treninin güzergahı nasıl olacak?
Bakü-Gence-Rust’avi-Tiflis-Ahılkelek-Kars-Erzurum-Sivas-Kayseri-Ankara  Bakü Ankara arası ne kadar sürecek?
Bakü-Ankara arasının 38 saat sürmesi planlanıyor.  Bakü treninde Yataklı vagon, restaurant ve tuvalet olacak mı? Her üçü de olacak. Hatta lüks vagonlarda duş olması planlanıyor.

Bitiriş

İster Bakü’den Tiflis’e, ister Tiflis’ten Bakü’ye olsun; bu seyahati kesinlikle Bakü Tiflis treni ile gerçekleştirmelisiniz. Hem keyifli hem de çok ekonomik bir yolculuk. Ayrıca, rota sebebiyle gece uyumanız da mümkün oluyor. Biz kendi adıma çok eğlenmiştik, yine olsa yine yaparız 🙂

Tren yolculuklarını merak ediyorsunuz yine çok kolay bir seyahat linki bırakalım.

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Son olarak da sizi Kafkasya gezisi maceramızın son yazısına davet ediyoruz. Buyrun link.

Bakü Tiflis treni ile yolculuk” için 10 yorum

  • Mart 27, 2019 tarihinde, saat 11:01 am
   Permalink

   Ne demek, işinize yaradıysa sevindim

   Yanıtla
 • Haziran 16, 2019 tarihinde, saat 6:05 pm
  Permalink

  Yazınız için gerçekten çok teşekkür ederim çok faydalı bide sizden bişi rica ede bilirmiyim biletleri internet ten kestim demiştiniz ben bulamadım linki atabilirsiniz

  Yanıtla
  • Haziran 18, 2019 tarihinde, saat 4:42 pm
   Permalink

   Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında “internet” kelimesine tıklayarak site içerisinde görebilirdiniz ama ben hem buraya linki bırakıyor, hem de daha net olması için yazıyı güncelliyorum. Şimdiden iyi yolculuklar 🙂
   https://ticket.ady.az/en

   Yanıtla
   • Temmuz 24, 2019 tarihinde, saat 6:18 pm
    Permalink

    Ben anlamadim siz ankaradanmi gitdinoz bakuye?

    Yanıtla
    • Eylül 3, 2019 tarihinde, saat 1:32 pm
     Permalink

     Merhaba. Geç cevap için kusura bakmayın. Biz Ankara’dan direkt uçuşla Bakü’ye gidip oradan tren ile Tiflis’e geçtik. Tiflis’ten Ankara’ya ise İstanbul aktarmalı bir uçak ile döndük.

     Yanıtla
 • Temmuz 5, 2019 tarihinde, saat 12:37 pm
  Permalink

  Çok teşekkurler verdiğiniz bilgiler icin eylul ayinda bizde tiflis baku yapacağiz sizce ankara tiflis arasi kac saat olur

  Yanıtla
  • Eylül 3, 2019 tarihinde, saat 1:32 pm
   Permalink

   Merhaba. Geç cevap için kusura bakmayın. Ankara Tiflis arası yolcu taşıyan direkt bir tren yok. Uçak ile de aktarmasız gelirseniz 2 saat (her gün maalesef yok), aktarmalı gelirseniz 5-6 saat kadar sürüyor.

   Yanıtla
 • Eylül 15, 2019 tarihinde, saat 11:58 pm
  Permalink

  tiflistan bakuye trenle seyehat etmek dahamı rahat? ben yalnız başıma bakuye trenle gecmek istiyorum ama ıkı kişilik bir vagonda tek başımaseyehat edebilirmiyim ? bunun ucreti nedir ? bu konuda bilgilenmek isterim tşkler. yada taksiyle kırmızı öprüye kadar gidip ordan bakuye gecmek mantıklı olurmu?

  Yanıtla
  • Eylül 18, 2019 tarihinde, saat 9:29 am
   Permalink

   Bildiğim kadarıyla Tiflis – Bakü arası uçakla 1 saatte varılabilir; fakat trene göre daha pahalı olması muhtemel. Tiflis – Bakü arası otobüs ile de 9-10 saat sürüyor, bilet fiyatları biz baktığımız zaman 40 TL civarındaydı. Yani sıralama yapacaksak hem pahalılıkta hem rahatlıkta uçak>tren>otobüs. Bildiğim kadarıyla 2 kişilik vagonda 2 kişilik para öderseniz tek kalabilirsiniz. Ancak tek bilet alırsanız yanınıza birinin gelip gelmemesi şansa bakıyor, ki muhtemelen birileri gelir. Şu an 2 kişilik kamara için tek kişilik bilet fiyatı 57 Manat. Taksiyle geçiş konusunda ise maalesef bilgim yok. Umarım yardımcı olmuşumdur.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir