Hayaller ülkesi Küba

Trinidad SokaklarıKüba gezisi yazımız ile selamlar,

Hayal gezimiz olan Küba gezisi dönüşünde geciktirmeden yazısını yazmak istedim ama Onur sağ olsun elini benden daha çabuk tutmuş ve Küba yönetim şekli üzerine yazısını yazıp paylaşmış bile. Güzel de yazmış, ellerine sağlık. İlgili yazımızı hala görmediyseniz buraya tıktık.

Ama tarihi, siyaseti ve yönetimi size kalsın, ben kültürü, yemekleri, kokteylleri, purosunu,  merak ediyorum diyenleri duyar gibiyim. İşte sizler doğru yerdesiniz 🙂 Belirtmemiz lazım ki biz kendi imkanlarımız ile gittik. En uygun Küba turları bile kendi imkanlarımızla gitmekten daha pahalıya geliyordu. Bunu da buraya iliştirelim. Biz Küba turu işini size iki farklı yazıda anlatmaya karar verdik. Önce kısa bilgiler ve Trinidad Varadero gezilerini içeren yazımız ile başlayalım.

Çok önemli not: Yazıya başlamadan önemli bir teşekkür ve tavsiyem var. Küba gezisi için ekibimiz dört kişiydi; ama bizi bizden çok düşünen Leyla Teyzemizin (sevgili arkadaşımız Kübra’nın çok sevgili annesi olur) börekleri de Küba gezimiz boyunca bizimle birlikteydi ve yurdumuzdan bir esinti gibi zor anlarımızda yardımımıza koştu. Leyla Teyzemizin yaptığı börek, kek ve kurabiyeler imdadımıza yetişti. Size tavsiye, gitmeden önce sizin de bir Leyla Teyze’niz olsun. Manevi görevimizi yerine getirdikten sonra, Küba turu başlıyor.

Küba Gezisi için bilgiler

Küba gezilecek şehirler hangileridir?

 • Havana: Görülmeden dönülmeyecek şehir, kesinlikle görülmeli
 • Trinidad: Gerçek Küba’yı görmek için gidilmeli
 • Pınar Del Rio: Vinales vadisi için gidilmeli  (Biz gidemedik)
 • Cienfiegos: Trinidad’a giderken yol üstü durağımızdı, görülebilir
 • Varadero: Deniz ve kum isteyenler için muhteşem Karayip sahilleri, deniz beklentiniz yoksa görülmeyebilir
 • Santa Clara: Che’nin mezarını görmek istiyorsanız gidilmeli

Küba Vizesi hakkında

Küba Türkler’den vize istiyor mu? Evet arkadaşlar fakat bu göstermelik bir vize. Pasaportunuzun üstüne bile yapışmıyor. ( Ha girişte ve çıkışta pasaporta damga vuruyorlar baştan diyelim) Elinize bir kağıt parçası olarak geliyor. Bunun için aracı firmaları kullanarak internet üzerinden başvuru yapmak en pratiği. Kişi başı da 200-250 TL gibi bir maliyeti var. Küba gezi maliyeti yanında bir hiç 🙂

Küba Para Birimi nedir?

Küba’nın para birimi hakkında küçük bir not bırakayım. Küba gezisi hakkında yazılan tüm yazılarda da mutlaka görürsünüz, Küba’da iki türlü para kullanılıyor: CUC ve CUP.  CUC=Küba turist parası ve 1 CUC 1 Amerikan Dolarına denk düşüyor. Yani turist olarak harcayacağınız para, Türk Lirasından dört beş kat daha değerli, ki bu yüzden çok da ucuz bir tatil yapamayacağınızı önceden belirtmek isterim. CUP ise yerlilerin kullandığı para birimi ve yanlış anımsamıyorsam CUC’un yirmi beşte biri değerinde. Biz gitmeden, çeşitli yerlerde turistlerin de CUP kullanabildiğini okumuştuk ama açıkçası CUP ile ödeme yapabileceğimiz hiçbir durum çıkmadı bizim karşımıza, hep CUC ile idare ettik.

Paraya ilişkin bir not daha, Küba’ya gidecekseniz aman ha yanınızda Dolar ile gitmeyin. Dolar’ı CUC’a dönüştürürken %10 civarında komisyon uyguluyorlar. Dolayısıyla Euro ile gitmeniz önemle tavsiye olunur. Havaalanında çıkış kapısının hemen karşısında ATM’le var, bu ATM’lerden paranızı dönüştürebilirsiniz. Ama aklınızda olsun, ATM’ye yalnızca tek kişinin girmesi konusunda aşırı bir hassasiyete sahipler ve ATM de paranızı parça parça kabul ediyor, bu sebeple dönüştürmek biraz vakit alabilir, sabırlı olun.

İstanbul Havana arası ulaşım kolay mı?

Küba gezisi kararını vermemizin belki en büyük etkenlerinden bir tanesi, İstanbul Havana direkt uçuş imkanı olmasıydı. Hem İstanbul Havana arasını Türk Hava Yolları’yla uçacak olmak, hem de en azından İstanbul’dan direkt Küba’ya gidebilecek olmak bizim için çok cazip bir durumdu. Ayrıca bilet fiyatları da, ucuz olmamakla birlikte, karşılanamayacak gibi değildi.

Gidiş – dönüş Havana biletlerimizi alıp garantiledikten sonra, Küba gezisi programımızı yaptık. Okuduğumuz yorumları da dikkate alarak, toplam yedi gecemizin ilk ikisini Trinidad’a, sonraki ikisini Varadero’ya ve son üçünü de Havana’ya ayırdık. Böylelikle hem Küba’nın en tarihi ve geleneksel yerlerinden birisi olan Trinidad’ı görebilecek, hem denizi, kumu ve güneşiyle büyüleyen Varadero’nun tadını çıkarabilecek, hem de dünyaca ünlü başkent Havana’nın sokaklarını keşfedebilecektik. Tatil dönüşünde, bu yaptığımız programın mantıklı ve makul olduğu konusundaki fikrim değişmedi, gideceklere de tavsiye ederim.

Küba’da şehirler arasındaki ulaşımlarımız için, gitmeden önce araştırıp bulduğumuz Viazul  otobüslerini kullanmayı kararlaştırmıştık. İnternet üzerinden de satışı mevcut. Nitekim, Havana Jose Marti Uluslararası Havaalanı’na indikten sonra, ilk durağımız olan Trinidad’a gitmek için de Viazul otobüslerini tercih ettik. Bu otobüs yolculuğu yaklaşık altı – altı buçuk saat kadar sürüyor (en çileli tarafı bu) ve kişi başı bilet ücreti 25 CUC.

Havana’dan Trinidad’a nasıl giderim?

Nerede kalmıştık? Viazul otobüsleri. (Küba gezisi için bilinmesi şart, altta detaylandıracağız) Biz, Viazul otobüslerinin kalktığı yere gitmek için taksi kullandık. Havaalanından çıktığımızda ilk önümüze çıkan taksiciye sorduğumuzda 30 CUC’a götürmeyi teklif etti. Ankara’dan Havana’ya kadar, giderek büyüyen bir pazarlık yapma dürtüsüyle yanıp kavrulan Onur, elbette bu teklifi kabul etmeyip pazarlığa girişti. İlk konuştuğumuz taksiciyle anlaşamayıp yürümeye başlamıştık ki, başka bir taksici bizi buldu ve 20 CUC’a götürebileceğini söyledi. Bizim kafamızdaki rakam da bu olduğu için kabul ettik ve Viazul otobüslerine gittik. Ancak size tavsiyem, havaalanındaki taksicilere sizi Trinidad’a ya da hangi şehre gidecekseniz oraya ne kadar götürebileceğini de mutlaka sorun. (Arkadaşlar İspanyolca konuşuyor, o yüzden Cuanto (Ne kadar) derseniz başlayacaklar anlatmaya) Çünkü sonradan anladık ki, dört kişi olunca, bir taksi tutup bir sonraki gideceğimiz şehre gitmek hem ekonomik olarak, hem de rahatlık açısından çok daha mantıklı olabiliyor.

Viazul nedir?

Viazul Viazul[/caption]

Viazul otobüsleri ve bu otobüsteki kültür, özellikle de şoförler, başlı başına ayrı bir yazının konusu olabilir 🙂 Ben burada kısaca değineyim. Bileti alıyorsunuz ama sıra numarası yok. Tam olarak saat kaçta gelip saat kaçta hareket edeceği belli ama kaç saat süreceği, nerede duracağı vs. belli olmayan bir ulaşım şekli. Neyse ki biz Türküz ve kül yutmayız. Kapının önünde bekleyip otobüse ilk bindik en öne oturabilmek için. Ama sevgili şoförlerimiz bizi en ön sıralardan kışkışladı ve biz de bir arka sıraya oturabildik. Nedeni şuymuş; iki şoförden birisi, diğeri kullanırken o en ön sıralardan bir tanesine geçip ayaklarını da havaya uzatıp keyfine bakıyor.

Yol üzerinde insanlar ellerinde kâğıt para destelerini sallayarak otobüsü durdurmaya çalışıyorlar. Burada adet böyleymiş. Kâğıt para desteleri dediysem, zengin olduklarından değil yanlış anlaşılmasın. Ama otobüs de durup yerlileri almıyor, ki bizim de işimize geldi dur kalk yapmamak açısından.

Havana Trinidad arası 316 km yolu 6-6.30 saatte alarak bir şekilde Trinidad’a vardık. Cuma günü Türkiye saatiyle 16:45’te Ankara – İstanbul hızlı treninde başlayan yolculuğumuz, Türkiye saatiyle gece 01:40’ta kalkan uçakla devam etti, 13 saatlik uçuşun sonunda, 7 saatlik saat farkıyla birlikte, Küba saatiyle sabah 07:30 gibi Havana’ya varışla devam etti ve en nihayetinde akşam saat 17:00 gibi Trinidad’da otobüsten indik. O anki ayak bileklerimi size anlatamam. Onlar ayak bileği değil, yakacak birer odundu adeta, öylesine şiş…

İndiğimiz yerden “bicitaxi” denilen, zavallı bir adamcağızın sürdüğü, sizin de arkada iki kişi + bavullar şeklinde öylecek oturduğunuz bir bisikleti andıran ulaşım şekliyle otelimize gittik. Trinidad içinde bu ulaşım şeklini tercih edebilirsiniz, ucuz ve eğlenceli. İşte bicitaxi: (Tabi ki soldaki bisikletimsi)

Bicitaxi
Bicitaxi

Lovetravelling.com

 Trinidad’ta konaklama ucuz mu?

Trinidad’da, Booking’den ayarlamış olduğumuz Trinidad 500 isimli otelde konakladık. (Fakat siz casa particular da tercih edebilirsiniz. Casa nedir derseniz, yerel halkın evinde kalmaktadır deriz. Gayet güvenli olduğu söyleniyor. Lüksü az fakat epey ucuz olacaktır. ) Otel pek de şehrin merkezinde sayılmaz. Aslında yürüyerek şehir merkezine 20 – 25 dakikada gidilebiliyor; ama şehir o kadar küçük ki, bu otele gittiğinizde şehrin dışına çıkmış hissediyorsunuz. İşte kendisi budur:

Trinidad otel
Trinidad otel

tripadvisor.ca

Odalar inanılmaz derecede sivrisinek kaynıyordu, ama ilginç bir şekilde sivrisinekler – sıcaktan mıdır, nemden midir nedir – kendi hallerinde bir o yana bir bu yana uyuşuk uyuşuk uçuyor ve size saldırmıyordu. Yine de, sivrisinek ısırığıyla bulaşıp bir dönem gündemi epey meşgul etmiş olan Zika virüsü meselesini de aklımızın bir köşesinde tutarak, sürekli ilaç sıkarak gezmeye özen gösterdik. Isırılmadık mı, yine de ısırıldık ama çok şükür bir şey olmadı.

Buna ek olarak, odamız çok rutubet kokuyordu ve klimamız da su akıtıyordu. Ama Trinidad şartlarında en iyi otellerden birisinin bu kaldığımız otel olduğunu bildiğimiz için ve en azından yatacak bir yerimiz olduğu için, çok da dert etmeden burada günlerimizi tamamlamaya baktık.

Trinidad’ta gezilecek yerler nereler?

Trinidad’daki ilk akşamımızda, otelimize yerleştikten sonra hemen çıkıp yemek yemek için Sol Ananda isimli restoranı tercih ettik.  Dekorasyon ve hizmet gayet güzeldi. Ben şahsen yanlış bir yemek tercihi yaptığım için çok mutlu ayrılamadım buradan ama diğerlerinin yediği yemekler gayet iyiydi. Burada tavuk ızgara, karides, etli lahana salatası ve makarna yedik ve dört kişi için toplamda yaklaşık 80 CUC kadar ödedik. Her gittiğimiz mekânda olduğu gibi, burada da çok hoş bir canlı müzik vardı. Açlıktan önceki halimiz:

Trinidad sokakları
Trinidad sokakları

Yemekten sonra, Küba’ya geldik yemekten sonra bir puro içmesek mi diyerek, o akşamlık idare edecek bir iki tane puro almak istemekteydik. Sorduğumuz bir garson, bize yol göstermek üzere işini gücünü bıraktı ve bizi de peşine takarak mahallenin içlerine doğru yürümeye başladı. Beş dakika kadar yürüyüp de hala varamadıktan sonra, acaba bizi yanlış mı anladı, puro değil de başka maddeler mi istediğimizi düşündü diye endişe etmeye başladık ki bizi derme çatma bir eve soktu (ki buradaki evlerin neredeyse tamamı derme çatma). Meğer bizi kara borsacıya getirmiş 🙂 Piyasaya göre epey ucuz olduğunu çok net olarak söyleyebileceğimiz fiyatlara ek olarak, bizim de pazarlık payımızla gayet uygun fiyatlara, birer kutu Cohiba puro aldık buradan. (Küba’da Puro fiyatları için örneği şöyle vereyim; biz Cohiba’nın Esplenditos versiyonunu, ki bu en iyilerdendir, freeshopun 14’de biri fiyatına almıştık.) Küba’dan puro getirilir mi diye sorarsanız, bal gibi getirilir onu söyleyelim.

Meraklıları için bakabileceğiniz şöyle bir site mevcut.

Sonrasında, Canchanchara isimli ballı rom kokteyline ismini veren, ya da ismini ondan alan,  Canchanchara isimli mekâna gittik. Beyler Canchanchara’yı, biz hanımlar da alkolsüz Mojito’yu çok beğendik. Kokteyl fiyatları 3 – 4 CUC dolaylarında.

Bu barda da canlı müzik dinleme şansımız oldu. Hatta istek parça bile yaptık (elbette Hasta Siempre – Comandante Che Guevara 🙂 )

30 küsur saatlik yolcululuğun üzerine bünyeler fazla dayanamadı ve erkenden otelimize döndük. Yoksa ki normalde gece geç saatlere kadar otururum, beni bilenler bilir 🙂

Trinidad’ta 2.gün

Ertesi gün geç vakitte kalkıp yurdumuzun lezzetleriyle karnımızı doyurduktan sonra, herkese bir Leyla Teyze lazım, tekrar yürüyerek yola koyulduk.

Plaza Mayor, Museo De Historia Municipal ve onun kulesini gezdik. Trinidad’a kuşbakışı baktık. Ve inanır mısınız burası öyle güzel esiyordu ki, tekrar o nemli havaya hiç inesimiz gelmedi.

Museo De Historia Municipal
Museo De Historia Municipal

Öğle sıcağında, Taberna La Botija adlı mekana oturduk. Burası da gayet keyifli ve fiyatlar uygundu.

Dönüp dolaşıp tekrar acıktığımızda, Quince Catorce, yani 1514 isimli restoranda yemek yedik. Burası bir restoran değil adeta bir müze. Masanın üzerinde bin bir çeşit tabak, bardak, çatal, bıçak vs. bulunuyor ve insan hareket etmeye çekiniyor. Tabi bu zücaciye dekorun bir parçası, her şeyi kullanacaksınız diye bir kural yok, ki bazılarını kullanacak sebep de yok 🙂

Quince Catorce
Quince Catorce

Bu restoranda da canlı müzik vardı ve solistin sesi gerçekten muazzamdı! Birkaç şarkıdan sonra grubun temsilcisi elinde CD’leri ile geliyor ve alıp almak istemediğinizi soruyor, almayacaksanız da ufaktan bir bahşiş bekliyor. 1 CUC, 3 CUC, 5 CUC neyse cebinizde bulundurup mümkün olduğunca bahşiş vermeye çalışın, çünkü Kübalı müzisyenler gerçekten sanat yapıyorlar ve Küba’da geçirdiğiniz zamana keyif katıyorlar. Canlı müziğe ek olarak, profesyonel dansçılar da gelerek gösteri yaptılar, hatta sırayla bizi de davet ettiler ve muhteşem yeteneklerimizi sergilememize imkân sağladılar 🙂

Buraya bir video iyi giderdi ama gözlerinizi acıtmamak için koymuyoruz.

O akşam, yine puro arayışına girerek aynı şekilde, aynı garsonun yönlendirmesiyle, bir başka kara borsacının yolunu tuttuk ve bir miktar da oradan puro aldık.

İkinci ve son akşamımızda da otelimizin hemen yanındaki restoranda biraz oturup sohbet ettik.

Trinidad nerede yemek yenir?

 • Sol Ananda (Müzemsi bir yer. Memnun kalırsınız)
 • Quince Catorce Müze Restaurant (Burdan ala müze olmaz)
 • Taberna La Botija (Tam soğuk içeceklik mekan)
 • Canchanchara (Ballı Rom der susarım)

Alternatifçilere:

 • Casa De La Musica (Akşam kopmadan duramamcılar için)
 • Fazla kalacaksanız trenle Valle de Los Ingenios’a gidin (Şeker kamışı tarlaları sizi bekler)
 • Çok fazla kalacaksanız gidip dalış yapın (Plaja Ancon)

Trinidad’dan Varadero’ya nasıl gidilir?

Trinidad’daki ikinci günümüzde gezerken, tesadüfen Viazul otogarının önüne geldik ve gelmişken de bir sonraki gün yapacağımız Trinidad – Varadero yolculuğu için biletlerimizi alalım dedik. Sefer sabah 07:00’de idi ve aşırı sevimli (!) görevli, isimlerimizi not ederek (bu aşamada kişi başı 20 CUC olan bilet parasını henüz ödememiştik) ertesi sabah 06:00’da gelmemizi tembihledi. Otogarın çıkışında, ertesi sabah bizi otelden alıp otogara getirmesi için taksi ayarlamak üzere muhabbete başladığımızda, görevli bize 100 CUC’a taksi ayarlayabileceğini söyledi. Ekip önce fiyatı otelden otogara diye anlamıştı fakat baktık ki Onur pazarlık ediyor. Adamın direkt Varadero’da ki otele götüreceğini anladıktan sonra 6 CUC’dan açtık kapıyı. Onurun deyimiyle ne sen üzül ne biz üzülelim fiyatı olan 80 CUC’a el sıkıştık ve ertesi sabah bizi 08:30’da otelden alacak şekilde sözleştik. Otobüse vereceğimiz parayı taksiye vererek daha hızlı ve daha rahat bir şekilde gitmiş olduk böylelikle. Her ne kadar arabada emniyet kemeri olmasa da, arka kaporta yere de sürtünse, bir şekilde Varadero’ya gittik (nerden baksan üç dört saatlik bir mesafe).

Varadero’da nerede kalınır?

Varadero Küba gezisi için ikinci durağımızdı. Burası Karayip’e kıyısı olan bir yer. Kültürel bir çekim merkezi olmaktan ziyade, muhteşem bir kıyı şeridine dizilmiş otelleriyle meşhur bir bölge. Bana kalırsa buradaki oteller Akdeniz ve Ege Bölgelerimizdeki otellerin eline su bile dökemez; ama turkuvaz denizi ve bembeyaz kumlarıyla Varadero plajı fena değildi hani 🙂 Magazinel de bir bilgi verebiliriz, eskiden Al Capone burada güneşlenirmiş. Hemen bir manzara;

Karayipler Gün Batımı
Karayipler gün batımı

Biz Varadero’da, yine Booking’den ayarlamış olduğumuz Blau Varadero isimli otelde kaldık. Her şey dâhil konseptli bir otel. Anlatılacak çok bir şey yok aslında. Küba gezisi için Varadero olmazsa olmaz değil. Buradaki iki günümüz açık büfe yemek yiyerek, yüzüp güneşlenerek ve saati 1 CUC’a aldığımız internet kartlarımızla internete bağlanmaya çalışarak geçti. Gitmeyi düşünenlere bu oteli tavsiye ederiz, temiz ve güzel. Bu arada otellerini hesap ederken 1 yıldız eksilterek düşünün. Oradaki 5 yıldızlı bir otel buradaki 4 yıldızlı ayarında. Bırakın oteli hemen bir manzara daha:

Karayipler gün batımı
Karayipler gün batımı

Varadero’dan Havana’ya nasıl gidilir?

Havana Varadero arası 149 km. Biz, Varadero’dan Havana’ya da yine otelden taksi ayarlayarak, gayet güzel bir araba ile 4 kişi toplam 80 CUC vererek gittik. Bunu da oteldeki görevlinin arkadaşının taksisiyle yaptık. Kıssadan hisse, çekinmeyin ve halka soru sorun. Elbet yardım eden çıkıyor. Otelden Viazul otogarına taksi ücreti + dört kişi için Viazul ücreti + Havana’da Viazul otogarından kalacağımız eve taksi ücretine kıyasla ekonomik olarak çok mantıklı bir iş yaptık gibi geldi. Yani Küba’da ulaşımın sırrı, sıkı pazarlık yaparak taksi ayarlamak diyebilirim. Ha bu arada, adamın bize sizi evinizden havalimanına götüreyim teklifiyle birlikte yolda giderken dönüş ulaşımımızı da ayarladık. Adamın çok kötü İngilizcesi karşısında, Google Translate sayesinde İspanyolca-İngilizce pazarlık yaparak yine ilk söylenen fiyattan 10-15 CUC aşağısına el sıkıştık.

Küba gezisi yazımızı burada sonlandırıp, sizleri Havana maceramıza bekliyoruz. Bu yazı için:

Küba’da yönetim şekli nasıl işler konusu merak ediyorsanız ise sizi şuraya davet ediyoruz:

Hayaller ülkesi Küba” için 2 yorum

 • Kasım 30, 2018 tarihinde, saat 10:17 pm
  Permalink

  Yaşamak istediğim hayatı yaşıyorsunuz lafı bizim için söylenmiş :/ canınız sağ olsun daha çok gezin daha çok yazın :))

  Yanıtla
  • Kasım 30, 2018 tarihinde, saat 10:21 pm
   Permalink

   Aynilarini yapacağına hiç şüphem yok:)

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir